Otwarcie o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

O tym, że wsparcie dzieci i młodzieży jest ważne – może ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – wiemy wszyscy. Niski poziom samooceny, brak poczucia bycia wspieranym, bezradność, lęk przed odrzuceniem ze strony rówieśników – to tylko niektóre problemy… Musimy działać!
Jak to zrobić, od czego zacząć i gdzie szukać wsparcia? O tym i wielu innych tematach mogą Państwo posłuchać w rozmowie Iwony Nowak – psycholożki, psychoterapeutki – z Martyną Wojciechowską, prezeską Fundacji UNAWEZA.

Całe nagranie dostępne po zalogowaniu

Projekt MŁODE GŁOWY obejmuje największe w Polsce bezpłatne i w pełni anonimowe badanie zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości, sprawczości dzieci i młodzieży oraz kampanię profilaktyczną skierowaną do młodych, rodziców i nauczycieli.
W badaniu MŁODE GŁOWY Fundacji UNAWEZA wzięło udział 184 000 uczniów w wieku 10–19 lat ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.

Pobierz raport MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym

Jak zacząć działać? Wsparcie dla szkoły

Aby profilaktyka była efektywna, musi zostać poprowadzona trójtorowo i zaangażować otoczenie w aktywne wsparcie dzieci i młodzieży. Podstawowe ogniwo stanowią nauczyciele – to oni są na pierwszej linii frontu w walce z problemami. Drugie ogniwo skutecznej profilaktyki to spotkania z rodzicami, którzy są głównym wsparciem dla swoich dzieci w trudnych sytuacjach. Kolejnym ogniwem działania jest młodzież. Zarówno osoby, które zmagają się z problemami wskazywanymi w raporcie MŁODE GŁOWY, jak i ich przyjaciele, będący pierwszymi odbiorcami niepokojących sygnałów, stają się powiernikami problemów. To olbrzymia odpowiedzialność. Dlatego wsparcie oraz zaangażowanie dorosłych i otoczenie odpowiednią opieką każdego młodego człowieka jest teraz szczególnie ważne.

Włączając każdą z tych grup, chcielibyśmy zarekomendować kilka działań, które szkoła może zainicjować, aby prowadzić aktywną i skuteczną profilaktykę.

1. Dostęp do platformy szkoleniowej Centrum Kompetencji VULCAN

W ramach oferty otrzymują Państwo roczny dostęp do platformy szkoleniowej dla wszystkich nauczycieli. W Centrum Kompetencji VULCAN nauczyciele mogą korzystać z bazy ponad 300 szkoleń i webinariów (w tym z programu „Reaguję, działam, pomagam! Profilaktyka w szkole”). Nasze szkolenia dostosowane są do programów profilaktyczno-wychowawczych w szkołach. SPRAWDŹ WYKAZ SZKOLEŃ

2. Szkolenia stacjonarne (lub online) dla rad pedagogicznych

Kolejnym elementem są specjalne szkolenia dla rad pedagogicznych. Każda szkoła ma możliwość zaprosić na spotkanie rady trenera, który omówi wybrany przez nią temat. Szkolenie może odbyć się w formie stacjonarnej lub online w dogodnym dla Państwa terminie. Tematy ustalamy indywidualnie oraz dopasowujemy do potrzeb placówki. Na prośbę wysyłamy szczegółowy plan każdego spotkania.

3. Spotkania z rodzicami i młodzieżą

Specjalne spotkania z trenerem dotyczące wybranego przez Państwa tematu. Edukacja i wzrost świadomości wśród rodziców oraz młodzieży są równie ważne i stanowią istotne uzupełnienie działań profilaktycznych. W ramach współpracy indywidualnie ustalamy tematy, terminy i liczbę spotkań z wybraną grupą.

4. Dzień profilaktyki w szkole

Dzień profilaktyki to specjalne spotkania z nauczycielami, rodzicami oraz młodzieżą. Termin i tematy spotkań ustalane są indywidualnie według potrzeb szkoły.

Zakres tematyczny szkoleń

Poniżej lista przykładowych szkoleń dostępnych w Centrum Kompetencji VULCAN oraz przeprowadzanych w ramach spotkań z uczniami, rodzicami czy radami pedagogicznymi.

  • Problem samouszkodzeń wśród dzieci i młodzieży.
  • Uzależnienia – mechanizmy, profilaktyka, leczenie.
  • Jak organizować profilaktykę szkolną?
  • Narkotyki w pigułce – rodzaje, działanie, skutki. Kompendium wiedzy.
  • Samobójstwa wśród młodzieży – jak rozpoznać, jak zapobiegać?
  • Autoagresja – jak rozpoznawać, jak przeciwdziałać?
  • Zaburzenia odżywienia – jak pomóc w ich trakcie oraz po powrocie dziecka do szkoły?
  • Zaburzenia widzenia siebie (bigoreksja, dysmorfofobia).
  • Wpływ mediów społecznościowych na młode osoby.
  • Pornografia dziecięca – jak uchronić młodzież? Praktyczny warsztat.
  • Kodeks karny chroniący nauczyciela.
  • Jak powinny wyglądać szkolne procedury?

Tematy szkoleń każdorazowo ustalamy indywidualnie oraz dopasowujemy do potrzeb placówki.

Chcesz zobaczyć więcej szkoleń, sprawdź pełną ofertę programu dostępną w Centrum Kompetencji VULCAN

Zobacz więcej szkoleń

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Kontakt
Imię
Email
Nazwisko
Telefon komórkowy
Temat wiadomości