
O tym, że wsparcie dzieci i młodzieży jest ważne – może ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – wiemy wszyscy. Niski poziom samooceny, brak poczucia bycia wspieranym, bezradność, lęk przed odrzuceniem ze strony rówieśników – to tylko niektóre problemy… Musimy działać!
Jak to zrobić, od czego zacząć i gdzie szukać wsparcia? O tym i wielu innych tematach mogą Państwo posłuchać w rozmowie Iwony Nowak – psycholożki, psychoterapeutki – z Martyną Wojciechowską, prezeską Fundacji UNAWEZA.
Całe nagranie dostępne po zalogowaniu
Projekt MŁODE GŁOWY obejmuje największe w Polsce bezpłatne i w pełni anonimowe badanie zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości, sprawczości dzieci i młodzieży oraz kampanię profilaktyczną skierowaną do młodych, rodziców i nauczycieli.
W badaniu MŁODE GŁOWY Fundacji UNAWEZA wzięło udział 184 000 uczniów w wieku 10–19 lat ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski.
Pobierz raport MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym
Aby profilaktyka była efektywna, musi zostać poprowadzona trójtorowo i zaangażować otoczenie w aktywne wsparcie dzieci i młodzieży. Podstawowe ogniwo stanowią nauczyciele – to oni są na pierwszej linii frontu w walce z problemami. Drugie ogniwo skutecznej profilaktyki to spotkania z rodzicami, którzy są głównym wsparciem dla swoich dzieci w trudnych sytuacjach. Kolejnym ogniwem działania jest młodzież. Zarówno osoby, które zmagają się z problemami wskazywanymi w raporcie MŁODE GŁOWY, jak i ich przyjaciele, będący pierwszymi odbiorcami niepokojących sygnałów, stają się powiernikami problemów. To olbrzymia odpowiedzialność. Dlatego wsparcie oraz zaangażowanie dorosłych i otoczenie odpowiednią opieką każdego młodego człowieka jest teraz szczególnie ważne.
Włączając każdą z tych grup, chcielibyśmy zarekomendować kilka działań, które szkoła może zainicjować, aby prowadzić aktywną i skuteczną profilaktykę.
W ramach oferty otrzymują Państwo roczny dostęp do platformy szkoleniowej dla wszystkich nauczycieli. W Centrum Kompetencji VULCAN nauczyciele mogą korzystać z bazy ponad 300 szkoleń i webinariów (w tym z programu „Reaguję, działam, pomagam! Profilaktyka w szkole”). Nasze szkolenia dostosowane są do programów profilaktyczno-wychowawczych w szkołach. SPRAWDŹ WYKAZ SZKOLEŃ
Kolejnym elementem są specjalne szkolenia dla rad pedagogicznych. Każda szkoła ma możliwość zaprosić na spotkanie rady trenera, który omówi wybrany przez nią temat. Szkolenie może odbyć się w formie stacjonarnej lub online w dogodnym dla Państwa terminie. Tematy ustalamy indywidualnie oraz dopasowujemy do potrzeb placówki. Na prośbę wysyłamy szczegółowy plan każdego spotkania.
Specjalne spotkania z trenerem dotyczące wybranego przez Państwa tematu. Edukacja i wzrost świadomości wśród rodziców oraz młodzieży są równie ważne i stanowią istotne uzupełnienie działań profilaktycznych. W ramach współpracy indywidualnie ustalamy tematy, terminy i liczbę spotkań z wybraną grupą.
Dzień profilaktyki to specjalne spotkania z nauczycielami, rodzicami oraz młodzieżą. Termin i tematy spotkań ustalane są indywidualnie według potrzeb szkoły.
Poniżej lista przykładowych szkoleń dostępnych w Centrum Kompetencji VULCAN oraz przeprowadzanych w ramach spotkań z uczniami, rodzicami czy radami pedagogicznymi.
Tematy szkoleń każdorazowo ustalamy indywidualnie oraz dopasowujemy do potrzeb placówki.
Chcesz zobaczyć więcej szkoleń, sprawdź pełną ofertę programu dostępną w Centrum Kompetencji VULCAN
Zobacz więcej szkoleńMasz pytania?